Organik Tohum Üzerine 2

Organik Tohum Üzerine 2

TOHUM ÜZERİNE.. 2

Hibrit tohum, genetiği değiştirilmiş tohum değildir. Elmayla armutu karıştırmamak gerek, bu nedenle hibrit tohum nedir konusu üzerinde duralım istiyorum. Bazı gerçekleri okuyup bilmeden, sadece duyduklarımıza dayanarak yanlış bilgiler üzerine sağlıklı bir düşünce inşa edilemez.

Notmal şartlarda, doğa içerisinde canlıların üremesi sırasında çeşitli melezlemelerin, mutasyonların ve değişikliklerin olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İşte hibrit tohum buradan esinlenerek oluşturulmuş bir çalışmadır. Doğa içerisinde kendiliğinden meydana gelen melezlemelerin, çaprazlamaların kontrollü olarak insan eliyle yapılması neticesinde üretilen tohumlardır. Şunu gönül rahatlığıyla söylemekte hiçbir mahsur yoktur; hibrit tohumlar ile üretilen meyve ve sebzeler sağlığa zararlı değildir.

Üretilecek üründe görülmesi istenen üstün özelliklerin tek bir bitkide toplanması için önce ana ve baba olacak bitkiler seçilir. Bu ebeveyn bitkiler saf döle ulaşabilmesi amacıyla 3-4 yıl kendine döllenerek saflıkları sağlanır. Sağlanan bu saf ana-baba hatlarının birbirini döllemesi sonucu elde edilen üstün özellikli bitkiden alınan tohum hibrit tohumdur.

Hibrit tohumun kısır olduğu da bir başka şehir efsanesidir. Hibrit tohumdan elde edilen bitkiden alınacak tohumlardan da üretim yapılabilir. Ancak anaç bitki melez olduğu için bu tohumdan alınacak ürünün özelliklerinde ana veya babaya doğru bir kayma oluşacaktır. Yani tohumu alınan üstün özellikli bitkiye benzemeyen, uniform olmayan ürünler elde edilir. Bu nedenle eğer aynı özelliklerin devamı istenirse mutlaka her yıl yeniden hibrit tohum alınmalı ve ekilmelidir.

Kısır denilmesinin bir başka sebebi de hibrit tohumun ilk ekildiği yılda görülen ve adına melez azmanlığı dediğimiz bir üstün verim durumunun diğer kuşaklarda görülmeyişidir. Örneğin hibrit tohumla yaptığı üretimden dekara 5 ton ürün almış bir patates üreticisi, bu üründen seçtiği tohumlukla 2. yıl 3 ton verim aldığında bunu tohum kısır diye algılar. Oysa bu verim düşüşü ilk yıl görülen melez azmanlığının kaybolması ve ana baba özelliklerine kayışın bir sonucudur.

Hibrit tohum üretimi esnasında ne ana baba hatlarındaki bitkilerin ne de döllenme sonucu oluşan anaç bitkinin genlerinde laboratuvar şartlarında insan eliyle gerçekleşen bir gen değişikliği mevcut değildir. Oluşan değişim eşeyli üreme esnasında oluşan doğal genetik değişimlerin anaç bitkiye yansıması be bu özelliklerin tohumda toplanmasıdır.

Tüm bu yukarda saydığımız nedenlerden ötürü, hibrit tohumlar insan sağlığına zararlı değildir. Karşı olmamın yegane sebebi, sertifikalı tohum mevzuunda açıkladığım sosyo ekonomik olumsuzluklar nedeniyledir.

Sağlıklı ürünler ve üretimlerde bululaşabilmek umuduyla…

Bir yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Open chat
Yardıma İhtiyacınız Mı Var?
Powered by