Sağlıklı Tarımsal Üretim

Sağlıklı Tarımsal Üretim

Sağlıklı tarımsal üretim nedir? Sağlıklı tarımsal üretim nasıl yapılır? Bugün bu sorulara biraz cevap verelim. Ziraat Fakültesinde okurken biz modern tarımın amacını birim alandan en fazla ürünü alabilmek olarak anlatmışlardı. Yıllar geçti aradan, hastalıklar arttı, fazla ürün alabilmek uğruna nelerin feda edildiği daha açık görüldü. Günümüzde modern tarımın amacını birim alandan en sağlıklı ürünü alabilmek olarak güncellemek gerektiğine inanıyorum.

Mezun olduktan sonra Anadolunun bir çok yerinde gerek Kamu sektöründe gerekse şahsi çalışmalarım için bulundum ve gözlemler yaptım. Ülkemiz koşullarında bilinçli bir sentetik gübre ve ilaç kullanımına neredeyse hiç rastlamadığımı öncelikle belirtmeliyim

Devlet bu konuyla ilgili yasal uygulamaları hazırlamış olsa bile, sahada uygulanabilirliği ve denetim olanağı yok. Dileyen dilediği gübreyi, dilediği miktarda atıyor, geridönüşüm ve sağlığa etkileri konusunda her hangi bir bilgi mevcut değil. Tüm bu bilgisizlik zaten belli başlı kendisi bir sorun olan sentetik ilaç ve gübre konusunu devasa boyutlara taşımaktadır.

Toprak analizi yapılmadan herkes gücü oranında toprağa verebildiği kadar nitrat veriyor bu durum yurt topraklarının aşırı nitrat kaynaklı tuzluluğunun artmasına ve kirlenmesine neden oluyor. Keza sulama kaynaklı yeraltı sularına bulaşması nedeniyle temiz su kaynaklarının hızla kirlenmesine sebebiyet veriyor.

Bilinçsiz ve aşırı sentetik ilaç kullanımının ilk etkisi, ürün üzerinde oluşan kalıntılar nedeniyle insan sağlığını tahrip etmesi yönünde oluyor. Daha sonra sırasıyla toprağa, suya ve havaya karışıp, temiz kaynakları kirletmesi ve doğal dengeyi bozmasıyla devam edip gidiyor.

Tüm bu olumsuzlukları sahada bizzat yaşayan birisi olarak bu konuya duyarsız kalmam mümkün değildi. Tüm toplumu değiştirecek gücüm ve devlet büyüklüğünde bir organizsayon kabiliyetim de olmadığı için şahsen ne yapabileceğimiz düşündüm uzun yıllar. Kimyasal kullanmadan üretim yapmak hayalimdi, bunu bir model haline nasıl dönüştürebileceğimi epeyce düşündüm. Toprağı yalnızca ahır gübresiyle besleyecek ve haricinde hiçbir sentetik kimyasalı ne toprağı ve bitkiyi beslemek ne de hastalıklarla mücadele etmek amacıyla araziye sokmayacağım bir model oluşturmak için çalıştım.

Sonunda kimyasal kullanmadan üretim yapmaya başladım. Organik tarım bünyesinde izin verilen kimyasalları dahi kullanmadan kesin çizgilerle belirlediğim bu üretim şekline ben sağlıklı tarımsal üretim diyorum. Tüm mücadeleyi mekanik ve biyolojik mücadeleyle sınırlandırdım bu üretimde. Eğer bunlara rağmen bitki hastalanırsa ve başedemezsem bu hastalıkla bitkiyi söküp araziden uzaklaştırıyorum. Sağlıksız mahsul almaktansa hiç ürün almamayı tercih ediyorum.

Bu üretim şeklinin ekecek arazisi olmayan tarım sevdalısı, sağlıklı ürünlerle beslenmek isteyen kitleyle buluşması için farmobile’ı kurdum. Hayalim olan kimyasala kullanmaksızın sağlıklı tarımsal üretim, farmobile aracılığıyla insanlarla buluşuyor.

Söz konusu üretim şeklinin ve farmobile’ın geleceğin projesi olduğuna dair olan inancım her geçen gün artmaktadır. Tek dileğim ise bu sağlıklı üretim modelinin

yaygınlaşarak kabul görmesidir. Böylece üzerinde yaşadığımız dünyayı koruyabilir, yaşamın devam edebilmesi için üzerimize düşeni bir nebze olsun yapmış olabiliriz.

Selam ve saygılarımla…

Bir yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Open chat
Yardıma İhtiyacınız Mı Var?
Powered by